Jak wybrać wędkę spinningową?

Data:

Wędkarstwo drapieżne to jeden z najbardziej dynamicznych sposobów łowienia ryb. Dlatego wielu początkujących wędkarzy, oglądając zdjęcia trofealnych szczupaków czy sandaczy, rozważa wstąpienie w szeregi spinningistów. Oto niuanse wyboru spinningu i jego konfiguracji.

Po co Ci w ogóle spinning?

Do łowienia ryb drapieżnych. Spinningi wyróżniają się specjalnym rodzajem wędki, która napędza różne sztuczne przynęty. Dobrze reagują na nie ryby drapieżne, ponieważ w swoim naturalnym środowisku polują na ofiary.

Łowienie na zwykłą wędkę nie jest tak aktywne — rzucając nią, można spędzić wiele godzin, czekając, aż połów weźmie przynętę. Jeśli jednak lubisz spokojny i miarowy wypoczynek nad brzegiem jeziora — jest to Twoja opcja. Gdy zależy Ci na aktywnym łowieniu, wybierz spinning — można nim rzucać niezliczoną ilość razy.

Jaką długość wybrać?

Zdecyduj, gdzie chcesz łowić najczęściej — na wodzie lub poza nią. Do łowienia z łodzi najlepsza jest wędka spinningowa nie dłuższa niż 2,4 m, a do wąskiej rzeki lub jeziora nie dłuższa niż 1,8 m. Na brzegu wygodna jest wędka o długości od 2,14 do 2,75 m, ale jeśli akwen jest duży lub rzucamy z przepaści, lepiej wziąć spinning jeszcze dłuższy — 2,5 do 3,3 m. Jeśli staw otoczony jest gęstą roślinnością, należy wybrać krótszą wędkę — do 2,13 m, dzięki czemu istnieje mniejsza szansa na zaczepienie się o krzaki i gałęzie drzew.

Jaki materiał wybrać?

Wędki wykonane są z włókna szklanego, węglowego lub kompozytu.

Wędki spinningowe z włókna szklanego są najbardziej przystępne cenowo. Są one elastyczne, ale mają tendencję do bycia bardzo ciężkimi.
Spinningi wykonane z węgla lub grafitu są najlżejsze i najsztywniejsze. Są też bardzo delikatne i trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.
Przędza kompozytowa łączy w sobie właściwości dwóch pierwszych typów. Zasadniczo są one wykonane z mieszaniny grafitu i włókna szklanego. Są elastyczne, dość lekkie i wytrzymałe, a ich cena jest całkiem adekwatna.

Polecane artykuły

W co powinieneś się zaopatrzyć posiadając własną saunę?

Ostatnią rzeczą jaką musimy wykonać aby zacząć cieszyć się nowo powstałym i zarazem gotowym do użytku pomieszczeniem jest...

Z czego uszyte są fraki do tańca?

Stroje tancerzy to garderoba wyjątkowa, która ma przyciągać wzrok, ale przede wszystkim zapewniać pełen komfort. Strój powinien być...

Wykres funkcji jako dziedzina wielu nauk

Tematem dzisiejszego artykułu jest wykres funkcji. Czym ten wykres jest? Otóż, jest graficznym przedstawieniem dowolnej funkcji. Każdą funkcję...

Ewakuacja próbna obiektu – co powinieneś wiedzieć

Zapewne nie raz w swoim życiu mieliśmy styczność z przeprowadzaniem ewakuacji budynku w celach treningowych. Takie zachowanie ma...