Wędkarstwo drapieżne to jeden z najbardziej dynamicznych sposobów łowienia ryb. Dlatego wielu początkujących wędkarzy, oglądając zdjęcia trofealnych szczupaków czy sandaczy, rozważa wstąpienie w szeregi spinningistów. Oto niuanse wyboru spinningu i jego konfiguracji.
Po co Ci w ogóle spinning?
Do łowienia ryb drapieżnych. Spinningi wyróżniają się specjalnym rodzajem wędki, która napędza różne sztuczne przynęty. Dobrze reagują na nie ryby drapieżne, ponieważ w swoim naturalnym środowisku polują na ofiary.
Łowienie na zwykłą wędkę nie jest tak aktywne — rzucając nią, można spędzić wiele godzin, czekając, aż połów weźmie przynętę. Jeśli jednak lubisz spokojny i miarowy wypoczynek nad brzegiem jeziora — jest to Twoja opcja. Gdy zależy Ci na aktywnym łowieniu, wybierz spinning — można nim rzucać niezliczoną ilość razy.
Jaką długość wybrać?
Zdecyduj, gdzie chcesz łowić najczęściej — na wodzie lub poza nią. Do łowienia z łodzi najlepsza jest wędka spinningowa nie dłuższa niż 2,4 m, a do wąskiej rzeki lub jeziora nie dłuższa niż 1,8 m. Na brzegu wygodna jest wędka o długości od 2,14 do 2,75 m, ale jeśli akwen jest duży lub rzucamy z przepaści, lepiej wziąć spinning jeszcze dłuższy — 2,5 do 3,3 m. Jeśli staw otoczony jest gęstą roślinnością, należy wybrać krótszą wędkę — do 2,13 m, dzięki czemu istnieje mniejsza szansa na zaczepienie się o krzaki i gałęzie drzew.
Jaki materiał wybrać?
Wędki wykonane są z włókna szklanego, węglowego lub kompozytu.
Wędki spinningowe z włókna szklanego są najbardziej przystępne cenowo. Są one elastyczne, ale mają tendencję do bycia bardzo ciężkimi.
Spinningi wykonane z węgla lub grafitu są najlżejsze i najsztywniejsze. Są też bardzo delikatne i trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.
Przędza kompozytowa łączy w sobie właściwości dwóch pierwszych typów. Zasadniczo są one wykonane z mieszaniny grafitu i włókna szklanego. Są elastyczne, dość lekkie i wytrzymałe, a ich cena jest całkiem adekwatna.