Jak wybrać wędkę spinningową?

Data:

Wędkarstwo drapieżne to jeden z najbardziej dynamicznych sposobów łowienia ryb. Dlatego wielu początkujących wędkarzy, oglądając zdjęcia trofealnych szczupaków czy sandaczy, rozważa wstąpienie w szeregi spinningistów. Oto niuanse wyboru spinningu i jego konfiguracji.

Po co Ci w ogóle spinning?

Do łowienia ryb drapieżnych. Spinningi wyróżniają się specjalnym rodzajem wędki, która napędza różne sztuczne przynęty. Dobrze reagują na nie ryby drapieżne, ponieważ w swoim naturalnym środowisku polują na ofiary.

Łowienie na zwykłą wędkę nie jest tak aktywne — rzucając nią, można spędzić wiele godzin, czekając, aż połów weźmie przynętę. Jeśli jednak lubisz spokojny i miarowy wypoczynek nad brzegiem jeziora — jest to Twoja opcja. Gdy zależy Ci na aktywnym łowieniu, wybierz spinning — można nim rzucać niezliczoną ilość razy.

Jaką długość wybrać?

Zdecyduj, gdzie chcesz łowić najczęściej — na wodzie lub poza nią. Do łowienia z łodzi najlepsza jest wędka spinningowa nie dłuższa niż 2,4 m, a do wąskiej rzeki lub jeziora nie dłuższa niż 1,8 m. Na brzegu wygodna jest wędka o długości od 2,14 do 2,75 m, ale jeśli akwen jest duży lub rzucamy z przepaści, lepiej wziąć spinning jeszcze dłuższy — 2,5 do 3,3 m. Jeśli staw otoczony jest gęstą roślinnością, należy wybrać krótszą wędkę — do 2,13 m, dzięki czemu istnieje mniejsza szansa na zaczepienie się o krzaki i gałęzie drzew.

Jaki materiał wybrać?

Wędki wykonane są z włókna szklanego, węglowego lub kompozytu.

Wędki spinningowe z włókna szklanego są najbardziej przystępne cenowo. Są one elastyczne, ale mają tendencję do bycia bardzo ciężkimi.
Spinningi wykonane z węgla lub grafitu są najlżejsze i najsztywniejsze. Są też bardzo delikatne i trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.
Przędza kompozytowa łączy w sobie właściwości dwóch pierwszych typów. Zasadniczo są one wykonane z mieszaniny grafitu i włókna szklanego. Są elastyczne, dość lekkie i wytrzymałe, a ich cena jest całkiem adekwatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Prywatny kawałek lasu w twoim domu – stoliki kawowe 

Las kojarzy się głównie z bliskością przyrody, spokojem oraz odprężającymi spacerami. Warto wprowadzić we wnętrze domu elementy, dzięki...

Czym jest aktywator do slime? – popraw wydajność swoich slime

Tworzenie slime'a polega na posiadaniu odpowiednich składników. Najlepsze składniki to odpowiedni aktywator slime i odpowiedni klej. Oto lista...

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu w zimę – odśnieżanie dachów

Aktualnie obowiązujące prawo budowlane dotyczy nie tylko nowo powstających obiektów będących w trakcie budowy czy też jej planowania....

Śnieżnobiałe zęby z pastą z aktywnym węglem

Pragnienie śnieżnobiałych zębów raczej nikomu nie jest obce. Zwłaszcza obecnie, kiedy spora część produktów spożywczych przyczynia się do...