Żadnego mistycyzmu — istnieje doskonale uzasadnione wyjaśnienie naukowe.
Czym jest intuicja?
Jest to zdolność do szybkiego zrozumienia lub poznania czegoś za pomocą zmysłów bez konieczności myślenia, lub stosowania logiki. Intuicja działa, gdy masz złe przeczucia lub gdy zdarza Ci się podjąć dobrą decyzję z powodu trudnego wyboru. Zazwyczaj intuicja jest subiektywna, spontaniczna i pozornie niezależna od Twojego zdania.
Występuje ona częściej, niż mogłoby się wydawać. Na przykład badanie przeprowadzone na 36 osobach z kadry kierowniczej wykazało, że 85% z nich polega na niej przy podejmowaniu decyzji. Istnieją też badania, że dentyści posługują się przeczuciem nawet częściej, niż powinni.
Czy warto zaufać swojej intuicji?
Naukowcy twierdzą, że intuicja może pomóc Ci podjąć decyzje, w które później nie będziesz wątpić.
Na przykład holenderscy psychologowie doszli w 2006 roku do wniosku, że intuicja sprawdza się, gdy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Odkryli, że ci, którzy kierowali się intuicją przy zakupie samochodu lub domu, byli 2,5 razy bardziej skłonni być zadowoleni z zakupu niż ci, którzy długo ważyli za i przeciw. Eksperci nazwali intuicję „rozmyślaniem bez uwagi”.
Jednak to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z racjonalnego myślenia.
Intuicja może zawieść, ponieważ tworzy tylko nieśmiałe hipotezy, które trzeba sprawdzić. „Szósty zmysł” w dużej mierze opiera się na emocjach, a jego przewidywania są często subiektywne. Na przykład nasza intuicja może być zmącona przez negatywne doświadczenia z dzieciństwa, kompleksy, lęki i urazy psychiczne. Ponadto intuicja raczej nie przyda się w dziedzinach, w których człowiek nie rozumie. Albo w słabo przewidywalnych obszarach, takich jak gospodarka światowa.
Trafność intuicji zależy od wielu rzeczy i każdy musi sam zdecydować, czy warto na niej polegać. Uważa się, że intuicja daje najtrafniejsze wskazówki, gdy pozwalamy jej swobodnie pracować — nie rozumujemy i działamy „na autopilocie”.