Dofinansowanie na wymianę pieca – jakie są korzyści?

Data:

Wydajny i nowoczesny system ogrzewania potrafi nie tylko zapewnić odpowiedni poziom ciepła, ale i wpłynąć na zmniejszenie rachunków. W ostatnich latach mamy sporo programów dofinansowujących wymianę starego pieca. Za taki krok możemy otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy, która uratuje nie tylko nasz portfel, ale i w końcowym rozrachunku środowisko.

Wymiana pieca na nowy

Polska pełna jest starych i mało wydajnych pieców, w których palimy wszystkim, czym się da, jednocześnie trując środowisko, w którym sami żyjemy. Zimą smog i smród wydobywający się z kominów polskich domów, jest coraz mniej możliwy do zniesienia. Do wymiany pieca i zmiany systemu ogrzewania namawia też państwo i samorządy, oferując atrakcyjne finansowo dopłaty do wymiany pieca lub termomodernizacji budynku.

Dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację

W ramach programu Czyste Powietrze, od paru lat można otrzymać dofinansowanie na wymianę starego i małe efektywnego źródła ciepła (np. słynnych kopciuchów) na nowsze, typu piec gazowy czy popularne ostatnio pompy ciepła lub na termomodernizację domku jednorodzinnego. W to ostatnie wchodzi ocieplenie budynku lub wymiana stolarki okiennej. Program do OZE uruchomiono od 2019 roku, a od 2022 możliwe jest również składanie wniosków drogą elektroniczną.

Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domków jednorodzinnych, a także wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych (z wyodrębnioną księgą wieczystą).

Maksymalna wielkość dotacji może wynieść:

  • do 30 tys. PLN – dla podstawowego poziomu dofinansowania,
  • do 47 tys. PLN – podwyższony poziom dofinansowania,
  • do 79 tys. PLN – najwyższy poziom finansowania.

Podwyższony poziom to osoby o przeciętnym miesięcznym dochodzie wynoszącym do 1564 zł. na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego oraz do 2189 zł. dla gospodarstwa jednorodzinnego.

Najwyższy poziom finansowania otrzymają osoby o przeciętnym miesięcznym dochodzie do 900 zł na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego i do 1260 zł na gospodarstwo jednoosobowe.

Dla osób o najniższych dochodach możliwe będzie uzyskanie dofinansowania sięgającego nawet do 90% kosztów kwalifikowanych.

Program Czyste Powietrze

Od 15 lipca 2022 roku, w ramach programu Czyste powietrze+, można otrzymać część dopłaty jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Będzie to maksymalnie 50% dofinansowania, które pozwoli na zakup materiałów i rozpoczęcie inwestycji. Drugie 50% dofinansowania zostanie przekazane już po ukończeniu prac. Pierwsza transza ma zostać wypłacona w terminie do 14 dni od podpisania umowy dotyczącej dofinansowania. Druga część trafić ma możliwie najszybciej po zgłoszeniu zakończenia inwestycji.

Program ma trwać od 2019 do 30 września 2029 roku, przy czym wnioski będą przyjmowane tylko do końca 2027. Ostatnie 2 lata mają być przeznaczone już wyłącznie na wydatkowanie środków. Budżet programu Czyste powietrze zaplanowano na 103 mld złotych.

Polecane artykuły

Pigwa – tajna broń przeciwko grypie żołądkowej

Produkty spożywcze z naszej diety mają ogromne znaczenie na nasz wygląd, samopoczucie i stan zdrowia. Dobroczynny wpływ mają...

Męska kosmetyczka – co powinno się w niej znaleźć?

Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet nie zawsze mają czas i ochotę na chodzenie po drogeriach w celu zakupu...

Prywatny kawałek lasu w twoim domu – stoliki kawowe 

Las kojarzy się głównie z bliskością przyrody, spokojem oraz odprężającymi spacerami. Warto wprowadzić we wnętrze domu elementy, dzięki...

Czym jest aktywator do slime? – popraw wydajność swoich slime

Tworzenie slime'a polega na posiadaniu odpowiednich składników. Najlepsze składniki to odpowiedni aktywator slime i odpowiedni klej. Oto lista...