Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Data:

Bieganie jest jednym z najłatwiejszych sposobów, aby stać się zdrowszym. Jeśli chcesz zacząć biegać, potrzebujesz kilku podstawowych wskazówek jak to zrobić. W tym artykule wymienię najważniejsze wskazówki jak zacząć biegać.

Zacznij powoli

Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, powolne zaczynanie jest bardzo ważne. Zacznij od spaceru przez zaledwie 5 minut, a następnie pobiegnij przez kolejne 5 minut. Następnie znów spaceruj przez kolejne 5 minut. Powtarzaj ten schemat, aż osiągniesz 30 minut chodzenia i biegania (czyli 15-minutowe interwały). Powinieneś czuć się komfortowo i nie mieć bólu podczas lub po treningu. Jeśli nie, zatrzymaj się i skonsultuj z lekarzem przed kontynuowaniem programu treningowego.

Rozważ dołączenie do lokalnego klubu biegowego

Dołącz do lokalnego klubu biegowego. Jeśli chcesz zaangażować się w bieganie, ale nie wiesz, od czego zacząć, dołączenie do lokalnego klubu biegowego jest świetną opcją. Poznasz podobnie myślących ludzi, którzy udzielą Ci rady i wsparcia, a także podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Zainwestuj w dobre obuwie

Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest odpowiednia para butów. Buty do biegania są projektowane z myślą o konkretnym typie biegacza — na przykład osoby z nadwagą lub nadpronacją (gdy stopa nadmiernie podwija się do wewnątrz) będą potrzebowały innego typu butów niż osoby o szczupłej i płaskiej stopie.

Jeśli chcesz uniknąć kontuzji i upewnić się, że Twoje stawy nie są nadmiernie obciążane przez bieganie, daj się zbadać w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, aby mogli oni polecić najlepsze buty dla Twoich potrzeb.

Skup się na formie

Bieganie to umiejętność, której trzeba się nauczyć poprzez praktykę. Jeśli dopiero zaczynasz, ważne jest, aby skupić się na dobrej technice, a nie na prędkości czy dystansie. Pomoże to zapobiec urazom i upewnić się, że twoje ciało używa swojego naturalnego wzorca kroku. 

Najważniejszą rzeczą jest regularne bieganie. Najlepiej zacząć od trzech biegów w tygodniu, które z czasem będą się zwiększać.

Polecane artykuły

W co powinieneś się zaopatrzyć posiadając własną saunę?

Ostatnią rzeczą jaką musimy wykonać aby zacząć cieszyć się nowo powstałym i zarazem gotowym do użytku pomieszczeniem jest...

Z czego uszyte są fraki do tańca?

Stroje tancerzy to garderoba wyjątkowa, która ma przyciągać wzrok, ale przede wszystkim zapewniać pełen komfort. Strój powinien być...

Wykres funkcji jako dziedzina wielu nauk

Tematem dzisiejszego artykułu jest wykres funkcji. Czym ten wykres jest? Otóż, jest graficznym przedstawieniem dowolnej funkcji. Każdą funkcję...

Ewakuacja próbna obiektu – co powinieneś wiedzieć

Zapewne nie raz w swoim życiu mieliśmy styczność z przeprowadzaniem ewakuacji budynku w celach treningowych. Takie zachowanie ma...