Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Data:

Bieganie jest jednym z najłatwiejszych sposobów, aby stać się zdrowszym. Jeśli chcesz zacząć biegać, potrzebujesz kilku podstawowych wskazówek jak to zrobić. W tym artykule wymienię najważniejsze wskazówki jak zacząć biegać.

Zacznij powoli

Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, powolne zaczynanie jest bardzo ważne. Zacznij od spaceru przez zaledwie 5 minut, a następnie pobiegnij przez kolejne 5 minut. Następnie znów spaceruj przez kolejne 5 minut. Powtarzaj ten schemat, aż osiągniesz 30 minut chodzenia i biegania (czyli 15-minutowe interwały). Powinieneś czuć się komfortowo i nie mieć bólu podczas lub po treningu. Jeśli nie, zatrzymaj się i skonsultuj z lekarzem przed kontynuowaniem programu treningowego.

Rozważ dołączenie do lokalnego klubu biegowego

Dołącz do lokalnego klubu biegowego. Jeśli chcesz zaangażować się w bieganie, ale nie wiesz, od czego zacząć, dołączenie do lokalnego klubu biegowego jest świetną opcją. Poznasz podobnie myślących ludzi, którzy udzielą Ci rady i wsparcia, a także podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Zainwestuj w dobre obuwie

Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest odpowiednia para butów. Buty do biegania są projektowane z myślą o konkretnym typie biegacza — na przykład osoby z nadwagą lub nadpronacją (gdy stopa nadmiernie podwija się do wewnątrz) będą potrzebowały innego typu butów niż osoby o szczupłej i płaskiej stopie.

Jeśli chcesz uniknąć kontuzji i upewnić się, że Twoje stawy nie są nadmiernie obciążane przez bieganie, daj się zbadać w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, aby mogli oni polecić najlepsze buty dla Twoich potrzeb.

Skup się na formie

Bieganie to umiejętność, której trzeba się nauczyć poprzez praktykę. Jeśli dopiero zaczynasz, ważne jest, aby skupić się na dobrej technice, a nie na prędkości czy dystansie. Pomoże to zapobiec urazom i upewnić się, że twoje ciało używa swojego naturalnego wzorca kroku. 

Najważniejszą rzeczą jest regularne bieganie. Najlepiej zacząć od trzech biegów w tygodniu, które z czasem będą się zwiększać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu w zimę – odśnieżanie dachów

Aktualnie obowiązujące prawo budowlane dotyczy nie tylko nowo powstających obiektów będących w trakcie budowy czy też jej planowania....

Śnieżnobiałe zęby z pastą z aktywnym węglem

Pragnienie śnieżnobiałych zębów raczej nikomu nie jest obce. Zwłaszcza obecnie, kiedy spora część produktów spożywczych przyczynia się do...

Jak przewieźć rzeczy z drugiego końca ziemi? – transport lotniczy

Transport lotniczy jest jednym z bardziej popularnych środków transportu, zwłaszcza jeśli chodzi o trasy międzykontynentalne. Normą w zasadzie...

Dofinansowanie na wymianę pieca – jakie są korzyści?

Wydajny i nowoczesny system ogrzewania potrafi nie tylko zapewnić odpowiedni poziom ciepła, ale i wpłynąć na zmniejszenie rachunków....